Projekty
„Płużnickie Centrum Usług Społecznych – rozwój, integracja i koordynacja usług społecznych dla mieszkańców Gminy Płużnica”
Projekt skierowany jest do mieszkańców Gminy Płużnica, osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w tym z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności)
i ich otoczenia oraz osób sprawujących opiekę nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Celem projektu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych i społecznych w miejscu zamieszkania dla 140 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w tym z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności) oraz dodatkowo dla 100 os. Potrzebujących wsparcia w zakresie zwiększenia mobilności, autonomii i bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Płużnica w okresie od 01.01.2024 do 31.12.2026 r.
Cel projektu zostanie zrealizowany poprzez zadania:
– Utworzenie i funkcjonowanie Płużnickiego Centrum Usług Społecznych (PCUS);
– Utworzenie i funkcjonowanie 13 Klubów Samopomocy w 13 miejscowościach dla 130 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z powodu wieku, stanu zdrowia i niepełnosprawności;
– Utworzenie i funkcjonowanie Klubu Samopomocy dla 10 osób z zaburzeniami psychicznymi w tym z powodu choroby otępiennej i Alzheimera;
– Usługi zwiększające mobilność, autonomię i bezpieczeństwo dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym:
– Dowozy uczestników do Klubów Samopomocy busami dla niepełnosprawnych;
– Prowadzenie transportu dla uczestników projektu „Płużnicka taksówka”;
– Prowadzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego;
– Płużnicka „Złota rączka”.
Całkowita wartość projektu: 6 137 258,96 zł
Dofinansowanie: 5 828 908,10 zł
z EFS+: 5 216 670,11 zł
z budżetu państwa: 612 237,99 zł
Wkład własny: 308 350,86 zł
Projekt „Pole możliwości dla rodziny”
Gmina Płużnica realizuje projekt „Pole możliwości dla rodziny” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, działania 5.1 „Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)” Nr FERS.05.01-IZ.00-002/24.
Jest to projekt partnerski Gminy Płużnica, Towarzystwa Rozwoju Gminy Płużnica oraz Stowarzyszenia Młodych.
Podmiotem realizującym projekt w imieniu Gminy Płużnica jest Płużnickie Centrum Usług Społecznych.
Celem projektu jest:
1. Zmniejszenie wykluczenia społecznego wśród 15 rodzin (łącznie 75 osób) z terenów zdegradowanych w Gminie Płużnica, ze szczególną uwagą skierowaną na dzieci i młodzież poprzez wdrożenie zintegrowanego programu pomocy wspierającego rodziny w jej najbliższym sąsiedztwie.
2. Wdrożenie dostosowanego Modelu do praktyki w Gminie Płużnica poprzez zbudowanie koalicji Lokalnego Systemu Wsparcia w Gminie Płużnica.
Aby osiągnąć zaplanowany cel 1 zaplanowano dla rodzin działania zgodnie z Modelem wzmacniania kapitału społecznego rodzin „Wygrana rodzina” w tym:
1) Edukacja rodzinna
2) Akademia rozwoju talentów (ART)
3) Animacja samopomocy sąsiedzkiej
4) Praca Specjalistów z Rodzinami
W projekcie zaplanowano następujące zadania:
- Dostosowanie modelu do lokalnych uwarunkowań w Gminie Płużnica oraz zbudowanie lokalnej koalicji na rzecz jego wprowadzenia w życie i kontynuacji.
- Rekrutacja i diagnoza rodzin do projektu.
- Edukacja rodzinna – Pakiet podstawowy dla rodzin.
- Akademia rozwoju talentów – Pakiet podstawowy dla dzieci i młodzieży.
- Akademia rozwoju talentów – Pakiet rozszerzony dla dzieci i młodzieży.
- Edukacja rodzinna – Pakiet rozszerzony dla rodzin.
- Animacja samopomocy sąsiedzkiej (praca środowiskowo-rodzinna).
Główne rezultaty projektu
1. Liczba gmin, które wprowadziły do lokalnej praktyki model wzmacniania kapitału rodzin, oparty na wypracowanych w ramach projektu narzędziach wspierania rodziny i współpracy instytucjonalnej – 1 szt.
2. Liczba rodzin, w których nastąpiła poprawa w zakresie społecznego funkcjonowania – 8 szt.
Całkowita wartość projektu: 2 999 778,45 zł.
Dofinansowanie z UE: 2 999 778,45 zł.
Okres realizacji projektu: 01.02.2025 – 31.01.2028
„Usługi opiekuńcze w Gminie Płużnica – II”
Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, sąsiedzkie usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze, usługi asystenckie dla osób z niepełnoprawnościami – Gmina Płużnica.
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Priorytetu 8 Fundusze europejskie na wsparcie w obszarze rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 08.24 Usługi społeczne i zdrowotne programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.
Celem projektu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych i społecznych w miejscu zamieszkania dla 120 osób (80K i 40M) potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w tym z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności) w tym 50 os. (40K, 10M) potrzebujących wsparcia w zakresie zwiększenia mobilności, autonomii i bezpieczeństwa oraz dodatkowo dla 20 opiekunów faktycznych (15K, 5M) mieszkańców Gminy Płużnica w okresie od 01.01.2025 do 31.12.2027 r.
W projekcie mogą brać udział osoby, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego.
Cel projektu zostanie zrealizowany poprzez zadania:
- Utworzenie i funkcjonowanie Klubu Samopomocy dla 15 os. (10 K, 5 M) z zaburzeniami psychicznymi;
- Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla min. 30 os. (20K, 10M) i sąsiedzkie usługi opiekuńcze dla min 15 os. (10K, 5M) potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu;
- Usługi asystenckie dla min 5 os (3K, 2M) z niepełnosprawnościami, specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla min. 5 os. (3K, 2M),
- Wsparcie 20 opiekunów faktycznych poprzez szkolenia i opiekę wytchnieniową,
- Usługi zwiększające mobilność, autonomię i bezpieczeństwo dla 120 osób (80K, 40M) potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu – typ 11 w tym:
- prowadzenie transportu dla uczestników projektu „door to door”;
- prowadzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.
Osoby zaplanowane w projekcie do korzystania z usług opiekuńczych 70 os. (50K, 20M) mają możliwość skorzystania z usługi kompleksowej.
Produkty: dzięki realizacji projektu 120 os. Objętych zostanie usługami świadczonymi w społeczności lokalnej w tym 45 os. Niepełnosprawnych, utworzony zostanie 1 Klub Samopomocy z zaburzeniami psychicznymi, zakup 1 busa dla osób niepełnosprawnych, zakup sprzętu rehabilitacyjnego do wypożyczalni.
Zwiększenie o 6 os. Liczby opiekunek świadczących usługi w miejscu zamieszkania, o 15 os. Świadczących usługi sąsiedzkie i o 5 asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej.
Rezultaty: utworzonych zostanie 15 nowych miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej dla 15 os. (10K, 5M).
Wsparcie oferowane w projekcie jest dostosowane do indywidualnych potrzeb , potencjału i osobistych preferencji odbiorców tych usług (zwłaszcza w przypadku os. Potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i os. Z niepełnosprawnościami). Ponadto wsparcie jest dostosowane dla osób wykluczonych komunikacyjnie.
Jest to projekt partnerski Towarzystwa Rozwoju Gminy Płużnica i Gminy Płużnica.
„Kujawsko – Pomorska Teleopieka Etap I"
W dniu 8 marca 2024 r. podpisana została Umowa o partnerstwie na rzecz realizacji Projektu „Kujawsko – Pomorska Teleopieka Etap I", tym samym Gmina Płużnica przystąpiła do projektu partnerskiego współfinansowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027 Priorytetu FEKP.08 Fundusze Europejskie na Wsparcie w Obszarze Rynku Pracy, Edukacji i Włączenia Społecznego, Działanie FEKP.08.24 Usługi Społeczne i Zdrowotne.
Partnerem wiodącym Projektu jest Województwo Kujawsko - Pomorskie w partnerstwie z 90 partnerami: Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Fundacją Ekspert-Kujawy a także samorządami gminnymi.
W ramach Projektu, w oparciu o dotychczasowe doświadczenia, zostanie stworzony system wsparcia dla niesamodzielnych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w postaci świadczenia usług społecznych, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii takich jak teleopieka i telemedycyna.
Całkowita wartość projektu: 33 316 302,61 PLN
Kwota dofinansowania EFS: 31 650 487,47 PLN
Projekt trwać będzie do roku 2026.