"Pole możliwości dla rodziny"

Gmina Płużnica realizuje projekt „Pole możliwości dla rodziny” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, działania 5.1 „Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)” Nr FERS.05.01-IZ.00-002/24.

Jest to projekt partnerski Gminy Płużnica, Towarzystwa Rozwoju Gminy Płużnica oraz Stowarzyszenia Młodych.

Podmiotem realizującym projekt w imieniu Gminy Płużnica jest Płużnickie Centrum Usług Społecznych.

 

Celem projektu jest:

 1. Zmniejszenie wykluczenia społecznego wśród 15 rodzin (łącznie 75 osób) z terenów zdegradowanych w Gminie Płużnica, ze szczególną uwagą skierowaną na dzieci i młodzież poprzez wdrożenie zintegrowanego programu pomocy wspierającego rodziny w jej najbliższym sąsiedztwie.

2. Wdrożenie dostosowanego Modelu do praktyki w Gminie Płużnica poprzez zbudowanie koalicji Lokalnego Systemu Wsparcia w Gminie Płużnica.

Aby osiągnąć zaplanowany cel 1 zaplanowano dla rodzin działania zgodnie z Modelem wzmacniania kapitału społecznego rodzin „Wygrana rodzina” w tym:

 1) Edukacja rodzinna

 2) Akademia rozwoju talentów (ART)

 3) Animacja samopomocy sąsiedzkiej

 4) Praca Specjalistów z Rodzinami

W projekcie zaplanowano następujące zadania:

  1. Dostosowanie modelu do lokalnych uwarunkowań w Gminie Płużnica oraz zbudowanie lokalnej koalicji na rzecz jego wprowadzenia w życie i kontynuacji.
  2. Rekrutacja i diagnoza rodzin do projektu.
  3. Edukacja rodzinna – Pakiet podstawowy dla rodzin.
  4. Akademia rozwoju talentów – Pakiet podstawowy dla dzieci i młodzieży.
  5. Akademia rozwoju talentów – Pakiet rozszerzony dla dzieci i młodzieży.
  6. Edukacja rodzinna – Pakiet rozszerzony dla rodzin.
  7. Animacja samopomocy sąsiedzkiej (praca środowiskowo-rodzinna).

Główne rezultaty projektu

1. Liczba gmin, które wprowadziły do lokalnej praktyki model wzmacniania kapitału rodzin, oparty na wypracowanych w ramach projektu narzędziach wspierania rodziny i współpracy instytucjonalnej – 1 szt.

2. Liczba rodzin, w których nastąpiła poprawa w zakresie społecznego funkcjonowania – 8 szt.

 

Całkowita wartość projektu: 2 999 778,45 zł.

Dofinansowanie z UE: 2 999 778,45 zł.

Okres realizacji projektu: 01.02.2025 – 31.01.2028

#FunduszeUE             #FunduszeEuropejskie

Informacja o możliwości zgłaszania podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych

 

Uprzejmie informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”.

 

Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS) z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

 

1) poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa,

2) skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

 

Więcej na temat KPON: Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Portal Gov.pl